Finančná gramotnosť

Prvostupňová aktivita finančnej gramotnosti po týždňovej prestávke, spôsobenej z technických príčin a z dôvodu čerpania dovoleniek zamestnancov jednotlivých pobočiek, opäť funguje! ❤️ Zmenáreň, banka i obchod s hračkami otvorili svoje dvere už v úvode týždňa. Zamestnanci banky a zmenárne mali opäť veľa práce. A bodaj by nie! Veď počas tohto týždňa deti získali množstvo cenných známok, ktoré môžu zamieňať. Časť detí si zarobené peniaze opäť vložila do banky, iné si svoje výhodne zúročené úspory z osobných účtov vyberali. Veď dôvodov na výber svojich úspor mali deti niekoľko. Tak ako každý týždeň aj tento týždeň sme si pre deti pripravili rôzne lákadlá. Od pondelka si naši „veľkáči“ môžu zahrať stolný futbal v šport centre v čase veľkej prestávky a poobedňajších hodinách v ŠKD. Stolný futbal deti proste milujú! ❤️👍V stredu si zas v predajni hračiek mohli zakúpiť plyšáky a hry s 20% zľavou. Vo štvrtok si na svoje prišli deti, ktoré sa rady skrášľujú v novootvorenom „Tetovacom štúdiu“. V piatok sa deti stretli v priestoroch kaviarne, kde si vychutnali svoj obľúbený nápoj alebo popcorn v spoločnosti spolužiakov a kamarátov z iných tried. Primárnym cieľom aktivity je finančná gramotnosť. Tento cieľ sa nám zatiaľ darí plniť. Deti si vedia spočítať úspory, naplánovať nákup, rozdeliť i postrážiť svoje financie.💲 Zisťujú, že časť peňazí je dobré mať odložené „bokom“, aby ich tak mali pripravené na nové príležitosti. Učia sa, že peniaze, ktoré nutne nepotrebujú míňať, nechajú v banke zarábať. Tiež prichádzajú k poznaniu, že jediným cieľom aktivity nie je len nadobúdať peniaze, ale učia sa ich zmysluplne míňať tak, aby si spríjemnili chvíle strávené v škole. Počas fungovania aktivity sa deti socializujú v oddychových zónach, zdokonaľujú si komunikačné zručnosti v situačných rozhovoroch, učia sa porozumieť zmyslu dodržiavania pravidiel a v neposlednom rade sa učia byť zodpovednými voči sebe i okoliu, keď si takto skúšajú rôzne druhy zamestnania.❤️🍀 Nečakali sme toľký záujem, nečakali sme toľko ohlasov, pozitívnych zážitkov a cenných skúseností. Nečakali sme toľko radosti pri rozhodovaní, čo dieťa nakoniec uprednostní a či sa táto aktivita medzi deťmi vôbec ujme. Ale čo sme vedeli je to, že jedine cestou praktického poznania a skúšania budú naše deti pripravenejšie do tohto „hodnotového“ sveta. Teraz už zostane len na nich, aké hodnoty si v živote budú vážiť najviac.

Viac foto TU