Keď pes lieči

Canisterapia je stále viac rozšírená alternatíva pomoci ľuďom, pacientom aj zdravým, veľkým alebo malým. Využíva pozitívne pôsobenie prítomnosti psa na človeka a jeho zdravotný aj psychický stav.

O tom, že to nie je len taká zábavka, prišla 5. mája 2022 porozprávať žiakom zo 7.D triedy pani canisterapeutka Kvetka Neveriová v spoločnosti jej špeciálne vycvičeného psíka labradoodla. Je to fenka a volá sa Ema,  je certifikovaná a overovaná náročnými skúškami. Najdôležitejšie kritérium je absolútna neagresia aj vo vyhrotených situáciách. Samozrejmosťou je poslušnosť, odolnosť voči hluku a nevyspytateľným pohybom. Emka je biely chlpatý ľudomil, prítomnosť detí ju napĺňa a evidentne teší.  Má rada fyzický dotyk, čo neznesie každý pes od cudzieho človeka.

Žiaci sa dozvedeli, že cielený kontakt človeka a zvieraťa napomáha pri fyzioterapeutických cvičeniach, podporuje vývoj jemnej a hrubej motoriky. V prípade autistických detí ide o odbúranie psychických blokov a fóbií a o dosiahnutie záujmu o vonkajší svet. U iných pacientoch sa zmierňuje hyperaktivita, poruchy sústredenia a učenia či odbúravanie agresie.

Žiaci si vyskúšali povely, ktorými ovládali Emu a na vlastnom tele precítili jej terapeutický účinok. Mnohým z nich Ema prirástla k srdcu a len ťažko sa s ňou lúčili.

Mgr. Renata Trungelová