Deň s Andersenom

Česko-slovenský projekt na podporu čitateľskej gramotnosti a vzťahu žiakov ku knihám odštartoval aj na našej škole.

22. marca začalo vyučovanie netradične – animovanou rozprávkou. Dokonca k nám zavítal aj sám autor – Hans Christian Andersen – v tradičnom dobovom kostýme. V neformálnom interview s našou moderátorskou jednotkou nám priblížil svoj život, porozprával o svojom detstve, o milovaných rodičoch, a aj o tom, ako išiel za svojím cieľom – písať rozprávky – až sa mu to napokon podarilo. Prečítal nám aj úryvok zo svojej obľúbenej rozprávky a diskutoval so žiakmi o jej posolstve.

Dopoludnie pokračovalo prezentáciou, zameranou na jeho rozprávky. Prednášajúce si formou kvízu overili pozornosť svojich spolužiakov. Nechýbala ani zábavná časť – čítanie a interpretácia úryvkov zo svetoznámych rozprávok. Smiali sa nielen účinkujúci, ale aj organizátori aktivity.

Poetické slovo na oslavu tejto významnej osobnosti nám prišli predniesť siedmaci. Celkom na záver zaznela pieseň Náš Andersen, do ktorej sa za zvukov netradičných hudobných nástrojov zapojili všetci účastníci podujatia.

Dopoludnie pokračovalo prechádzkou žiakov po uličkách mesta. Tí oblečení v rozprávkových kostýmoch nielen prezentovali naše dnešné podujatie a rozmanité aktivity, ktorými vyniká práve naša škola, ale aj rozdávali záložky do kníh a pozývali hlavne rodičov s deťmi na „ochutnávku“ činnosti školy v rámci dňa otvorených dverí.

Podujatie sa skončilo a v mnohých z nás rezonuje záverečná myšlienka : Každý z nás si môže vytvoriť život ako z rozprávky. Len musí chcieť.